Klíčení 28. 5. 2022

Klíčení 28. 5. 2022

Májové Klíčení nabídne pohyblivé posezení, společný stůl a prostor k diskuzi.

Akce Klíčení, jejíž obsah a program měli možnost ovlivnit místní i návštěvníci Telče pomocí ankety v Mobilním rozhlasu, se uskuteční poslední květnovou sobotu, 28. května odpoledne. „Odpovědi a nápady z ankety pro nás byly inspirací. Také díky komunikaci s dobrovolníky se nám podařilo připravit pro Klíčení zajímavý program,“ říká spoluorganizátorka Klíčení Jana Hořická.

Účastníci si budou moci například od 13 hodin vyzkoušet nejvhodnější místa k sezení na náměstí Zachariáše z Hradce: „Všimli jsme si, že život na náměstí se skoro zastaví, pokud prší nebo praží slunce. Řešením může být podloubí, ale třeba by bylo možné využít i to, že ve slunečných dnech se stíny po náměstí stěhují, kdyby byl k dispozici pohyblivý mobiliář, jako tomu je například v Paříži v Lucemburských zahradách. S myšlenkou, že si návštěvníci mohou zvolit, kam se na náměstí posadí mimo instalované lavičky, si chceme během sobotního Klíčení společně pohrát,” říká spoluorganizátorka Klíčení Kateřina Sidiropulu Janků. Lidé si budou moci pohyb po náměstí s mobiliářem vyzkoušet a sdílet své zkušenosti a názory na to, kde by měla místa k sezení být, s ohledem na proměnlivé počasí a různé potřeby návštěvníků náměstí.

Na hrázi Štěpnického rybníka bude ve stejném čase prostřený společný stůl. „Všichni jsou srdečně zváni, aby se k nám připojili. Každý, kdo přijde a přinese něco dobrého na společný stůl, třeba vlastnoručně upečený koláč nebo domácí limonádu, bude si moci z dobrot na stole sestavit vlastní svačinový piknikový koš a užít si příjemné odpoledne na nábřeží s rodinou a přáteli,“ vysvětluje Hořická. Náhodní kolemjdoucí se mohou připojit také, když si přímo na místě zakoupí příspěvek na společný stůl. „Pokud víte, že přijdete a co přinesete, sdělte nám to prosím předem na email info@spoluvtelci.cz, abychom měli předběžnou představu o tom, jak velkou společnost a hojnost můžeme očekávat,” doplňuje Hořická. 

Na venkovní program naváže v 16:30 otevřená diskuze v mázhausu budovy Základní umělecké školy (ZUŠ). Diskutovat se bude o tématech souvisejících s aktivitami na náměstí a na nábřeží, účast přislíbil starosta Telče a další hosté. 

Akce proběhne za každého počasí. Další informace budou postupně doplňovány na https://www.facebook.com/spoluvtelci.

Pokud byste měli zájem podílet se na přípravách, uvítáme pomocné ruce, scházíme se online každé pondělí v 18 hodin zde: https://meet.jit.si/Kliceni (k přístupu je nutné mít prohlížeč Firefox nebo Chrome).

Těšíme se na setkání na Klíčení v Telči, začínáme v sobotu 28. května ve 13 hodin na náměstí Zachariáše z Hradce a na nábřeží Štěpnického rybníka pod Dolní bránou.